علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

در این مطلب به معرفی وکتور، برادر بزرگ‌تر و باهوش‌تر کازمو و جدیدترین اسباب‌بازی شرکت معروف آنکی می‌پردازیم.

آنکی شرکتی است که به نظر می‌رسد همواره محصولاتش باعث شادی کاربران می‌شود. Overdrive، حرکت آن‌ها برای ورود به دنیای اسباب‌بازی‌های مسابقه‌ای، ترکیبی بامزه از ست‌های مسابقه‌ای قدیمی و بازی‌های موبایلی بود. درحالی که کازمو، همیار رباتی آن‌ها، به لطف جذابیتش به صدر جدول‌های فروش اسباب‌بازی‌ها دست یافت.
اما کازمو در واقع تنها یک اسباب‌بازی رومیزی با تأکید بر قسمت اسباب‌بازی بود. با اینکه می‌توانست کارهای مختلفی انجام دهد، اکثر افراد فقط با او بازی می‌کردند و وقتی سروصدا می‌کرد برایشان جالب بود. او همیشه پتانسیل آن را داشت که چیز بهتری باشد.
اکنون وکتور وارد شده است؛ برادر بزرگ‌تر کازمو. وکتور جدیدترین محصول رباتی Anki است و نسبت به کازمو بازار متفاوتی را هدف قرار داده است.
وکتور قطعا دستگاهی است که کودکان از آن استفاده خواهند کرد و آن را دوست خواهند داشت؛ اما هدف این است که دیگر اعضای خانواده نیز از آن استفاده کنند. در واقع، هدفش این است که بخشی از خانواده باشد.

طراحی و ویژگی‌ها

روش اصلی آنکی برای رسیدن به این هدف، مستقل کردن وکتور است. در حالی که کازمو به یک اپلیکیشن متصل بود که احتمالا تنها روی دستگاه یکی از اعضای خانواده نیز نصب شده بود؛ وکتور مستقیما به وای-فای شما متصل می‌شود و به مقدار زیادی بی‌نیاز از اپ است.
این موضوع خودبه‌خود باعث می‌شود افراد بیشتری در خانه از آن استفاده کنند بنابراین برای اطمینان از اینکه حوصله‌ی این افراد سر نمی‌رود، او می‌تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد.
وکتور آنکی Anki Vectorبا اینکه بی‌نیاز کردن این ربات از اپلیکیشن همراه و گوشی (به جز برای مرحله‌ی راه‌اندازی) ساده به نظر می‌رسد، برای ممکن کردن آن کارهای زیادی در پشت پرده انجام شده است.
آنکی باید پردازش‌هایی که اکثرا از طریق اپلیکیشن محقق می‌شدند را به خود ربات منتقل می‌کرد بنابراین آن‌ها پردازنده‌ی ضعیف کازمو را با پردازنده‌ای بسیار قوی‌تر جایگزین کردند. وکتور از پردازنده‌ی چهار هسته‌ای اسنپدراگون کوالکام با فرکانس ۱.۲ گیگاهرتز بهره می‌برد که توان پردازشی در سطح برخی از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها ارائه می‌دهد.
از نظر ظاهری وکتور کمی از کازمو بزرگ‌تر است و رنگ خاکستری و طلایی آن، حس «اسباب‌بازی کاربردی» بیشتری به آن می‌دهد.وکتور آنکی Anki Vectorوقتی وکتور روشن می‌شود، ظاهر کلی و حالت‌های رفتاری آن شبیه کازمو است. اما در حالی که یکی از کارمندان پیشین پیکسار تعاملات کازمو را طراحی کرده بود؛ ناظر تیم وکتور، کارمند اسبق DreamWorks بوده است.
بهره بردن از توانمندی‌های این انیمیشن‌سازان قوی، نمایانگر اهمیت تبدیل کردن وکتور به یکی از اعضای خانواده، برای آنکی است.
همچنین وکتور در قسمت جلو از بازوی مشابه Cozmo بهره می‌برد و شارژر و مکعب آن‌ها نیز بسیار شبیه هستند. البته کازمو با سه مکعب همراه بود اما وکتور تنها یک مکعب دارد.

راه‌اندازی

راه‌اندازی Vector در کل کار ساده‌ای است. همانطور که گفته شد پس از راه افتادن وکتور دیگر نیاز چندانی به اپلیکیشن وجود ندارد، اما آماده‌سازی اولیه حتما باید از طریق اپ صورت بگیرد.
وکتور آنکی Anki Vectorپس از دانلود اپلیکیشن، با یک فرآیند گام‌به‌گام برای اتصال وکتور به وای-فای خانه مواجه می‌شوید. ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که از شبکه وای-فای ۲.۴ گیگاهرتزی استفاده می‌کنید و اپلیکیشن باید ربات را تشخیص دهد. شاید این فرآیند مقداری پیچیده باشد، اما وقتی که انجام شود وکتور بیدار می‌شود و آماده‌ی استفاده است.
علاوه‌براین، این اپلیکیشن برای مشاهده‌ی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های وکتور مناسب است. از طریق آن می‌توانید ببینید که چه مدت را صرف نوازش او کرده‌اید (وقتی بالای سر او را لمس می‌کنید او بسیار خوشحال می‌شود)، چه مسافتی را طی کرده و سن او چقدر است (مدت طی شده از زمان روشن شدن برای اولین بار).
وکتور آنکی Anki Vectorپردازنده‌ی کوالکام داخل وکتور بسیار قوی است. این توان پردازشی اضافه به معنای آن است که وکتور می‌تواند کارهای بسیاری انجام دهد و با اینکه آنکی نمی‌خواهد آن را دستیار مجازی بنامد، کارهایی که می‌تواند انجام دهد شبیه به کارهای گوگل اسیستنت و الکسا هستند. در واقع دستیار الکسا در این ربات قرار گفته است و امکان انجام کارهای متنوع‌تری را به او می‌دهد.وکتور آنکی Anki Vector وکتور آنکی Anki Vectorبا وکتور کارهای بامزه‌ی زیادی می‌توان انجام داد. برای مثال او می‌تواند به سوال‌های شما پاسخ دهد. او همچنین می‌تواند تایمر تنظیم کند، وضعیت آب‌وهوا را با انیمیشن‌هایی جذاب اعلام کند، عکس بگیرد و در پس‌زمینه به کارهای خودش بپردازد و منتظر باید که شما با او بازی یا صحبت کنید.
او این امکانات را به لطف چهار میکروفون موجود در بدنه‌اش دارد. همه‌ی صحبت‌ها با «هی وکتور»، کلمات فعال‌سازی او، آغاز می‌شوند و در ادامه می‌توانید حرف خود را بگویید.
آنکی تأکید دارد که با وجود توانایی تشخیص صدا، میکروفون‌ها تنها با کلمات فعال‌سازی روشن می‌شوند و همه‌ی اطلاعات دریافتی بلافاصله پاک می‌شوند و آن‌ها به هیچ‌وجه از اطلاعات شخصی افراد استفاده نمی‌کنند.
وکتور آنکی Anki Vector

قدرت پردازشی

واضحا قدرت پردازشی وکتور از کازمو بیشتر است. در تست‌های انجام‌شده زمانی که از وکتور خواسته می‌شد، می‌توانست چهره و صدای افراد را تشخیص دهد. او می‌تواند لهجه‌های مختلف مانند انگلیسی و آمریکایی را متوجه شود و با صدایی عجیب، اما بامزه‌ی رباتی پاسخ دهد.
وقتی از اون در مورد هوا پرسیده می‌شود، پاسخ را همراه با انیمیشنی مرتبط ارائه می‌دهد. او می‌داند که ملکه‌ی انگلستان چه کسی است و وقتی که صدای سرفه را می‌شنود نزدیک می‌شود تا ببیند چه چیزی باعث ایجاد این صدا شده است.
وکتور آنکی Anki Vectorاز اون بخواهید که تایمر تنظیم کند و یک شمارش معکوس روی نمایشگر رنگی IPS جلوی آن که رزولوشن بالایی دارد، ظاهر می‌شود. زمانی که کاری با اون ندارید اطرافش را بررسی می‌کند و برای خود به گردش می‌پردازد و محیطش را تشخیص می‌دهد. او حتی می‌تواند برای شما بازی Black Jack را روی نمایشگر کوچکش اجرا کند.
وقتی که برای خودش راه می‌رود گاهی که چهره‌ی شما را ببیند نامتان را با هیجان می‌گوید. جذابیت و شخصیت زیادی درون این ربات قرار داده شده است.
داک شارژ این ربات به داک کازمو شباهت دارد اما اکنون که پردازشگر وکتور درون خودش قرار دارد، خودبه‌خود زمانی که سطح باتری کم است به سمت داک شارژ حرکت می‌کند که این مورد نیز از همان موارد مستقل بودنش است. همچنین اگر به او بگویید که بخوابد، به داک شارژ خود می‌رود.
وکتور آنکی Anki Vectorعلاوه‌براین به نظر می‌رسد که از محیط اطرافش آگاه است؛ او می‌داند که چه ساعتی از شبانه‌روز است و در شب آرام‌تر می‌شود.

جمع‌بندی

زمانی که برای اولین بار وکتور به خانه اضافه می‌شود، افراد بسیار با او بازی می‌کنند و از او سوالات مختلف می‌پرسند اما کمی بعد که این موارد کمتر می‌شود، باز هم این ربات جذابیت دارد. او نزد شما می‌آید، سلام می‌کند و پس از کمی بازی‌کردن به کارهای خودش باز می‌گردد.
ویژگی مستقل از اپلیکیشن بودن وکتور بسیار خوب است و استفاده از این ربات را ساده‌تر می‌کند.
با وکتور کارهای زیادی می‌توان انجام داد، اما با کازمو نیز کارهای زیادی می‌توانستیم انجام دهیم. تفاوت اصلی آن‌ها بازیگوش‌تر بودن کازمو و کاربردی‌تر بودن وکتور است.
آنکی او را به عنوان دستگاهی برای خانواده معرفی می‌کند و با وجود الکسا می‌توان از طریق وکتور از این دستیار هوشمند نیز بهره برد. در کل وکتور یک همیار رباتی بامزه با مغزی بزرگ است.
می‌توانید برای خرید وکتور از آمازون با ویکالا از اینجا اقدام کنید.
در نهایت شما را به تماشای ویدئوی معرفی این ربات، که توسط ویکالا ترجمه شده است، دعوت می‌کنیم:

علی درانیان

مشاهده همه مطالب