علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

در این مقاله پنج مورد از محبوب‌ترین بازی‌های رومیزی کارتی را معرفی می‌کنیم.

بازی‌های رومیزی کارتی (Deck-Building) بازی‌هایی هستند که در آن‌ها افراد کار خود را با تعدادی کارت آغاز می‌کنند و سعی می‌کنند کارت‌های بهتری به‌دست بیاورند و از این طریق بر دیگران پیروز شوند. در ادامه پنج مورد از محبوب‌ترین بازی‌های این دسته را می‌بینیم.

Dominion

Dominion Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۳ سال به بالا

شما مانند پدر و مادرتان، فرمانروای یک پادشاهی دلنشین مملو از رودخانه‌ها و سرزمین‌های سرسبز هستید. اما برخلاف پدر و مادرتان شما امید و آرزوهایی دارید! شما یک پادشاهی بزرگ‌تر و دلنشین‌تر با رودخانه‌های بیشتر و گونه‌های درختی متنوع‌تر می‌خواهید. شما یک قلمرو (Dominion) می‌خواهید!  در همه‌ی جهات سرزمین‌هایی جدید و پتانسیل‌های مختلف قرار گرفته است. این سرزمین‌ها از تکه‌قلمروهای کوچکی تشکیل شده‌اند که توسط لردهای خرد کنترل می‌شود و به‌سمت آشوب می‌روند. شما تمدن را برای این افراد به ارمغان می‌آورید و آن‌ها را تحت پرچم خود متحد خواهید کرد.

اما این پایان ماجرا نیست! شما تنها نیستید و چند فرمانروای دیگر نیز دقیقا همین هدف را دارند. شما باید با یکدیگر رقابت کنید تا بیشترین سرزمین بدون مالک را به‌دست بیاورید و یکدیگر را در طول مسیر از رقابت خارج کنید. برای این هدف شما افرادی را استخدام می‌کنید، ساختمان‌هایی می‌سازید، قلعه‌ی خود را بهبود می‌بخشید و خزانه‌های خود را پر از دارایی‌ها می‌کنید. پدر و مادرتان به شما افتخار نخواهند کرد، اما پدربزرگ و مادربزرگ مادریتان بسیار خوشنود می‌شوند.Dominion Board Game

در Dominion بازیکن‌ها بازی را با  تعداد کمی کارت مشابه آغاز می‌کنند. در وسط میز تعدادی کارت قرار دارد که بازیکن‌ها در صورتی که توان خریدشان را داشته باشند می‌توانند خریداری کنند. افراد با انتخاب کارت مناسب برای خرید و شیوه‌ی استفاده از کارت‌ها، در طول بازی دست خود را می‌سازند و به‌دنبال بهینه‌ترین راه برای دستیابی به امتیازهای ارزشمند پیروزی تا پایان بازی هستند.

Dominion یک بازی جمع‌کردن کارت (CCG) نیست، اما روش بازی‌کردن آن به ساخت دست خود و استفاده از آن در یک CCG شباهت دارد. این بازی شامل ۵۰۰ کارت است. شما برای هر دور بازی ۱۰ کارت را از میان ۲۵ کارت پادشاهی موجود انتخاب می‌کنید که این موضوع به تنوع بالا در دفعات مختلف بازی منجر می‌شود.

Roll for the Galaxy

Roll for the Galaxy Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۴۵ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۳ سال به بالا

Roll for the Galaxy یک بازی ساخت امپراطوری فضایی تاسی برای ۲ تا ۵ نفر است. تاس‌های شما تعداد نفراتتان را نشان می‌دهند؛ کسانی که شما هدایت می‌کنید تا به فناوری‌های جدید دست پیدا کنید، در دنیاهای جدید مستقر شوید و موارد مختلف را جابه‌جا کنید. بازیکنی که بهتر از بقیه افراد خود را مدیریت کند و موفق‌ترین امپراطوری را بسازد پیروز می‌شود.Roll for the Galaxy Board Game

این نسخه‌ی تاسی از بازی Race for the Galaxy، بازیکنان را به یک ماجراجویی جدید در کهکشان می‌برد اما حس بازی اصلی را هم دارد.

Clank!

Clank! Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

Clank! یک بردگیم Deck-Building است که در آن به ماجراجویی و غارت می‌پردازید. به اقامتگاه اژدهای خشمگین در کوه‌ها بروید و اشیاء ارزشمند را غارت کنید. بیشتر پیشروی کنید تا چیزهای ارزشمندتری به‌دست بیاورید. با گرفتن کارت‌های بیشتر نیز توانایی‌های غارت خود را افزایش دهید.

سریع و بی‌سروصدا باشید. یک قدم اشتباه کافی است تا صدایی (Clank!) ایجاد کنید و هر صدایی که در اثر بی‌احتیاطی تولید شود توجه اژدها را جلب می‌کند و هر شیء دزدیده شده خشم او را افزایش می‌دهد. غارت شما تنها درصورتی لذت‌بخش خواهد بود که از اعماق کوه زنده خارج شوید!

Clank! یک بازی Deck-Building است. هر بازیکن یک دست کارت دارد و ساخت دست، بخشی از بازی است. شما در ابتدای دور خود پنج کارت دارید و همه‌ی آن‌ها را به ترتیب دلخواه بازی خواهید کرد. اکثر کارت‌ها امکاناتی را برای شما به‌همراه دارند که سه نوع هستند:

 • توانایی؛ که برای به‌دست‌آوردن کارت‌های جدید استفاده می‌شود.
 • شمشیرها؛ که برای نبرد با هیولاهایی که در دخمه‌ها هستند استفاده می‌شوند.
 • چکمه‌ها؛ که برای حرکت روی صفحه به‌کار می‌روند.

Clank! Board Gameزمانی که کارت جدیدی به‌دست می‌آورید، باید آن را رو به بالا در دسته‌ی کارت‌های بیرون از بازی خود قرار دهید. وقتی که نیاز به کشیدن کارت داشته باشید و کارت‌هایتان تمام شده باشد، کارت‌های خارج از بازی را بر می‌زنید و آن‌ها را رو به پایین قرار می‌دهید تا دسته‌کارت جدیدی بسازید. با هربار بر زدن، کارت‌های جدید شما بخشی از یک دسته‌ی بزرگ‌تر و بهتر می‌شوند. هر بازیکن کار خود را با کارت‌های یکسانی آغاز می‌کند اما طی نوبت‌های خود کارت‌های متفاوتی به‌دست می‌آورد. از آنجایی که کارت‌ها کارهای متفاوتی انجام می‌دهند، با پیشروی بازی دست هر بازیکن و استراتژی او متمایزتر می‌شوند.

در طول این بازی شما دو هدف دارید:

 • توکن شیء ارزشمند را به‌دست بیاورید و با بازگشت به نقطه‌ی آغاز خود در خارج از دخمه، از دست اژدها فرار کنید.
 • با اشیا ارزشمند و دیگر غارت‌های خود به میزانی امتیاز کسب کنید که رقبای خود را شکست دهید و عنوان برترین دزد سرزمین را به‌دست آورید!

Legendary: A Marvel Deck Building Game

Legendary A Marvel Deck Building Game

 • تعداد بازیکنان: ۱ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۴۵ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۴ سال به بالا

داستان Legendary: A Marvel Deck Building Game در دنیای کامیک‌های مارول جریان دارد. بازیکنان برای آماده‌سازی بازی یک شخصیت شرور اصلی (مگنیتو، لوکی، دکتر دووم و…) انتخاب می‌کنند و کارت‌های حمله‌اش را زیر آن قرار می‌دهد. سپس دسته‌کارت‌های این فرد را باتوجه‌به نقشه‌ی خاص او تغییر می‌دهند. پس از این بازیکنان تعدادی دسته‌کارت قهرمانان (مانند مرد عنکبوتی، هالک، سایکلاپس، ولورین و…) را انتخاب می‌کنند و آن‌ها را با هم بر می‌زنند. از آنجایی که بازیکنان از میان ۱۵ قهرمان موجود تنها از تعداد کمی استفاده می‌کنند، این کارت‌ها می‌توانند خاصیت‌های بسیار مختلفی داشته باشند.

بازیکنان در طول بازی کارت‌های قوی قهرمانان را به دست خود می‌افزایند تا دستی قوی‌تر و غنی‌تر داشته باشند. بازیکن‌ها باید هم قدرت به‌کارگرفتن خود (برای کسب قهرمان‌های بیشتر) و هم توانایی مبارزه‌ی خود (برای مبارزه با شخصیت‌های شروری که ظاهر می‌شوند و قصد خراب‌کاری دارند) را افزایش دهند. بازیکنان قهرمان‌ها را از دسته‌ی پنج‌تایی کارت‌ها انتخاب می‌کنند و جاهای خالی هم پر می‌شوند. در ابتدای نوبت یک بازیکن، او یک شخصیت منفی را نمایان و به دسته‌ی افراد شرور اضافه می‌کند. دسته‌ی افراد شرور محدودیت دارد و اگر پر شود فردی که زودتر از همه به آن وارد شده فرار می‌کند و احتمالا صدمه‌هایی به قهرمانان می‌رساند. علاوه‌براین برخی از افراد بد زمانی که برای اولین بار ظاهر می‌شوند کاری هم انجام می‌دهند؛ مانند دزدیدن یکی از مردم بی‌گناه. دسته‌کارت‌های افراد شرور شامل کارت‌های «Master Strike» نیز می‌شود و هروقت چنین کارتی وارد شود، فرد شرور اصلی که توسط بازی کنترل می شود، یک کار اضافه دریافت می‌کند.Legendary A Marvel Deck Building Game

افراد با جنگیدن و شکست‌دادن هر فرد شرور کارت او را دریافت می‌کنند که در پایان بازی به‌عنوان امتیاز محسوب می‌شود. همچنین افراد می‌توانند با شخصیت شرور اصلی مقابله کنند؛ اگر فردی قدرت مبارزه‌ای کافی داشته باشد، یکی از کارت‌های حمله‌ی زیر شخصیت شرور اصلی را انتخاب می‌کند که هرکدام تأثیری خاص بر بازی دارند. اگر همه‌ی این کارت‌ها انتخاب شوند بازی به اتمام می‌رسد و بازیکن‌ها امتیازهای خود را جمع می‌کنند تا برنده‌ی بازی مشخص شود. البته اگر فرد شرور اصلی نقشه‌ی خود را با مواردی مانند فرار تعداد مشخصی از تبهکاران یا اعمال تعداد مشخصی صدمه بر قهرمانان، محقق کند همه‌ی بازیکنان می‌بازند.

Mage Knight

Mage Knight Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۱ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۲۴۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۴ سال به بالا

بردگیم Mage Knight شما را در نقش یک شوالیه‌ی جادوگر قرار می‌دهد که در بخشی از سرزمین این بازی که تحت کنترل Atlantean Empire است، به کاوش می‌پردازید و آنجا را فتح می‌کنید. ارتش خود را بسازید، دست خود را با کارت‌های وردها و کارهای قدرتمند پر کنید، به کاوش غارها و دخمه‌ها بپردازید و نهایتا شهرهای قدرتمند را تحت سلطه‌ی خود درآورید! ممکن است در سناریوهای رقابتی، بازیکنان رقیب به هم‌پیمانان قدرتمندی برای یکدیگر تبدیل شوند اما تنها یکی از آن‌ها می‌تواند سرزمین را به‌نام خود بخواند. در سناریوهای همکاری، بازیکنان به عنوان یک گروه، برنده یا بازند می‌شوند. این بازی حالت تک‌نفره نیز دارد.

بازی Mage Knight با ترکیب المان‌های بازی‌های نقش‌آفرینی، کارتی و بازی‌های رومیزی سنتی، گذشته‌ی دنیای Mage Knight را در قالب یک تجربه‌ی کامل ارائه می‌کند.Mage Knight Board Game

شما می‌توانید همه‌ی این بازی‌ها را از ویکالا تهیه کنید:

علاوه‌براین نسخه‌های دیگر این بازی‌ها و هر بازی دیگری را که می‌خواهید، می‌توانید در آمازون بیابید و با قراردادن لینک صفحه‌ی آمازون محصول در سایت ویکالا آن را خریداری کنید.

آیا به بازی‌های کارتی علاقه دارید؟ بازی موردعلاقه‌ی شما در این سبک کدام است؟ دیدگاه خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

علی درانیان

مشاهده همه مطالب