علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

در این مقاله پنج مورد از معروف‌ترین بازی‌های رومیزی سبک همکاری را معرفی می‌کنیم.

برد گیم‌های سبک همکاری بازی‌هایی هستند که در آن‌ها شرکت‌کنندگان به جای رقابت، با یکدیگر همکاری می‌کنند و یا همه برنده می‌شوند یا همه می‌بازند. در ادامه پنج بازی رومیزی بسیار محبوب این سبک را معرفی می‌کنیم.

Pandemic

Pandemic Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۴۵ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۸ سال به بالا

در بازی Pandemic چندین بیماری بسیار خطرناک به‌طور هم‌زمان در سرتاسر جهان پخش شده‌اند. بازیکنان در این بازی متخصصانی هستند که به مبارزه با این بیماری‌ها می‌روند و مأموریتشان این است که به مکان‌هایی که بیماری به آن‌ها حمله کرده است کمک کنند و همچنین پیش از این که این چهار بیماری از کنترل خارج شوند، درمان آن‌ها را بیابند.

صفحه‌ی بازی چندین مرکز پرجمعیت زمین را به تصویر می‌کشد. در هر دور هر بازیکن می‌تواند حداکثر چهار کار انجام دهد: سفر بین شهرها، رسیدگی به افراد بیمار، پیدا کردن درمان و ساخت مرکز تحقیقاتی. کارت‌ها این توانایی‌ها را ارائه می‌کنند اما در میان آن‌ها کارت‌های Epidemic! هم وجود دارند که فعالیت بیماری را تسریع و تقویت می‌کنند. یک دست کارت دیگر هم گسترش عادی بیماری‌ها را کنترل می‌کند.

Pandemic Board Game 2

بازیکن‌ها که هرکدام نقشی خاص دارند، باید استراتژی خود را با توجه به تخصص‌هایشان تنظیم کنند تا بر بیماری‌ها پیروز شوند. برای مثال متخصص عملیات می‌تواند مرکز تحقیقاتی بسازد که برای یافتن درمان بیماری‌ها لازم است و به جابه‌جایی راحت‌تر بین شهرها کمک می‌کند؛ دانشمند به جای پنج کارت، تنها به چهار کارت از یک بیماری نیاز دارد تا آن را درمان کند، اما بیماری‌ها سریعا در حال پخش هستند و زمان رو به پایان است. اگر یک یا چند بیماری بیش از حد بازیابی پخش شوند یا زمان زیادی بگذرد، همه‌ی بازیکنان می‌بازند. اگر آن‌ها همه‌ی چهار بیماری را درمان کنند، همه می‌برند.

نسخه‌ی ۲۰۱۳ بازی Pandemic دو شخصیت جدید برنامه‌ریز اتفاقات احتمالی و متخصص قرنطینه دارد، که این دو مورد در نسخه‌های قبلی بازی وجود نداشتند.

Arkham Horror

Arkham Horror Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۱ تا ۸ نفر
 • مدت بازی: ۱۲۰ تا ۳۶۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

در سال ۱۹۲۶ در شهر آرکهام (Arkham) سایه‌های تاریک در حال پررنگ‌شدن هستند. موجودات بیگانه‌ای با نام «موجودات باستانی» در جایی فرای فضا و زمان پرسه می‌زنند و می‌خواهند از دروازه‌های بین دنیاها عبور کنند. این دروازه‌ها در حال بازشدن هستند و باید پیش از آن که این موجودات باستانی از آن‌ها عبور کنند و دنیای ما را به یک ویرانه‌ی تحت استعمارشان تبدیل کنند، بسته شوند.

تنها تعداد انگشت‌شماری مأمور در برابر وحشت آرکهام (Arkham Horror) ایستاده‌اند، آیا آن‌ها پیروز خواهند شد؟

Arkham Horror Board Game 2

Arkham Horror یک بازی همکاری ماجراجویی است که تم آن براساس دنیای کتولو میتوس (Cthulhu Mythos) از اچ پی لاوکرفت است. بازیکنان شخصیت خود را از بین ۱۶ مأمور انتخاب می‌کنند و وارد خیابان‌های آرکهام می‌شوند. پیش از بازی، یکی از هشت موجود باستانی انتخاب می‌شود و مأموریت بازیکنان این است که از ورود او به دنیای ما جلوگیری کنند. در طول بازی بازیکنان شخصیت‌های خود را با به‌دست‌آوردن مهارت‌ها، متحدان، موارد، سلاح‌ها و جادوها ارتقا می‌دهند. مبارزه با هیولاهای مختلف خیابان‌های آرکهام برعهده‌ی بازیکنان است، اما هدف اصلی آن‌ها بستن دروازه‌های بین ابعاد است که در قسمت‌های مختلف شهر باز می‌شوند. اگر تعداد دروازه‌های باز زیاد شود، موجود باستانی وارد عمل می‌شود و بازیکنان تنها یک فرصت نهایی برای نجات دنیا خواهند داشت؛ آن‌ها باید موجود باستانی را در مبارزه شکست دهند.

Lord of the Rings

Lord of the Rings Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۹۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

ارباب حلقه‌ها یک بازی سبک همکاری است که در آن هدف بازیکنان این است که از تأثیر مخرب سائورون جان سالم به در ببرند و حلقه را نابود کنند. هر بازیکن نقش یک هابیت را در گروه یاران حلقه بازی می‌کند و هرکدام قدرت خاصی دارند. این بازی در چند صفحه انجام می‌شود: یک صفحه‌ی اصلی که پیشرفت فیزیکی یاران حلقه در سرزمین میانه (Middle Earth) و تأثیر مخرب سائورون بر هابیت‌ها را نشان می‌دهد، و تعدادی صفحه‌ی سناریو که جزئیات رویدادها و ماجراجویی‌های مکان‌هایی خاص را در بر دارند. پیشرفت در صفحه‌ها با کارت انجام می‌شود (که بسیاری از آن‌ها نشان‌دهنده‌ی شخصیت‌ها و موارد سرزمین میانه هستند)، و تأثیرهای مخرب با یک تاس مخصوص مشخص می‌شود. در صورتی که سائورون به فرد حمل‌کننده‌ی حلقه غلبه کند همه می‌بازند و اگر بازیکنان با انداختن حلقه در گدازه‌های کوه دوم (Doom) آن را نابود کنند، همه می‌برند.

Sophisticated Games و Kosmos در نوامبر ۲۰۰۱ یک نسخه‌ی مخصوص از این بازی را در تعداد محدود (۵۰۰ عدد انگلیسی و ۲۵۰ عدد آلمانی) منتشر کردند. این نسخه دارای یک انگشتر نقره با رویه‌ای از جنس طلای ۲۲ عیار، مهره‌های هابیت از جنس آلیاژی خاص و امضای جان هاو (John Howe) است. همچنین جعبه‌ی این نسخه توسط راینا کنیتسیا (Reiner Knizia)، سازنده‌ی بازی، امضا شده است.

Forbidden Island

Forbidden Island Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۰ سال به بالا

جزیره‌ی ممنوعه یک بازی رومیزی با جلوه‌های بصری فوق‌العاده است. بازیکن‌ها در نوبت‌های خود مهره‌هایشان را در اطراف یک جزیره جابه‌جا می‌کنند. این جزیره با قراردادن تعدادی کاشی با چاپ سیلک، پیش از شروع بازی ساخته می‌شود. در طول بازی کاشی‌های جزیره غرق می‌شوند و از دسترس خارج می‌شوند و همین‌طور سرعت بازی افزایش می‌یابد. بازیکنان از استراتژی‌های مختلف برای جلوگیری از غرق‌شدن جزیره استفاده می‌کنند و در عین حال تلاش می‌کنند گنجینه‌ها و موارد مختلف را به‌دست بیاورند. با بالا آمدن سطح آب، کار سخت‌تر می‌شود و لازم است برخی چیزها فدا شوند.

چیزی که باعث می‌شود این بازی در بین بازی‌های رومیزی دیگر (هم سبک همکاری، هم رقابتی) متمایز باشد، میزان بالای جزئیات اجزای فیزیکی بازی است. این بازی در یک جعبه‌ی فلزی با اندازه‌ی مناسب عرضه می‌شود. قطعات پلاستیکی گنج‌ها و مهره‌های چوبی از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند و به خوبی داخل جعبه قرار می‌گیرند. کارت‌ها بادوام هستند و کیفیت چاپ خوبی دارند؛ همچنین درک آن‌ها آسان است. اما فوق‌العاده‌ترین مورد، کاشی‌های جزیره هستند که از روش چاپ سیلک در ساخت آن‌ها استفاده شده است و رنگ‌هایی متنوع و جذاب، و هرکدام تصویری منحصربه‌فرد و زیبا، دارند.

Forbidden Island Board Game 2

چند سطح دشواری، شخصیت‌های مختلف (که هر یک توانایی خاص خود را دارند)، ساختارهای اختیاری مختلف برای جزیره و نسخه‌های مختلف بازی، همگی مواردی هستند که باعث می‌شوند Forbidden Island ارزش دوباره بازی‌کردن زیادی داشته باشد. این بازی را دو تا چهار نفر (البته پنج‌نفره هم ممکن است) می‌توانند بازی کنند. هرچه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، بازی سریع‌تر و سخت‌تر می‌شود؛ البته کمک بیشتری که دریافت می‌کنید می‌تواند بسیار مؤثر باشد. جزیره‌ی ممنوعه یک بازی جالب و تقریبا برای همه‌ی سنین چالش‌برانگیز، است. با قیمت کمتر از ۲۰ دلار، Forbidden Island از موارد کمیابی است که هم کیفیت خوب و هم قیمتی مناسب دارند.

اگر از این بازی لذت بردید، Gamewright در سال ۲۰۱۳ دنباله‌ی آن را نیز با نام Forbidden Desert عرضه کرده است.

Forbidden Desert

Forbidden Desert Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۴۵ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۰ سال به بالا

خود را برای یک سفر هیجان‌انگیز جهت بازیابی ماشین پرنده‌ای افسانه‌ای که در اعماق خرابه‌های یک شهر باستانی مدفون است، آماده کنید. باید با هم‌گروهی‌های خود همکاری کنید و از تمام منابع ممکن استفاده کنید تا از گرمای سوزان و طوفان شن خستگی‌ناپذیر جان سالم به در ببرید. ماشین پرنده را بیابید و پیش از آن که همه‌ی شما در این بیابان ممنوعه به تاریخ بپیوندید، از آن‌جا فرار کنید!

در بازی بیابان ممنوعه، که دنباله‌ای مشابه برای بازی Forbidden Island است، بازیکن‌ها در نقش ماجراجویانی شجاع قرار می‌گیرند که باید احتیاط را کنار بگذارند و از گرمای شدید و طوفان شن جان سالم به در ببرند تا یک ماشین پرنده‌ی افسانه‌ای را که زیر یک شهر صحرایی باستانی دفن شده است، بازیابی کنند. Forbidden Desert سبک همکاری Forbidden Island را به ارث برده است اما با این وجود یک بازی جدید است و از مکانیسم‌هایی نوآورانه مانند صفحه‌ی متغیر، مدیریت منابع فردی و روشی منحصربه‌فرد برای یافتن موقعیت قطعات ماشین پرنده، بهره می‌برد.

شما می‌توانید همه‌ی این بازی‌ها را از ویکالا تهیه کنید:

علاوه‌براین نسخه‌های دیگر هر یک از این بازی‌ها و هر بازی دیگری را که می‌خواهید، می‌توانید در آمازون بیابید و با قراردادن لینک صفحه‌ی آمازون محصول در سایت ویکالا آن را خریداری کنید.

امیداوریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم اگر تابه‌حال بردگیم‌های این سبک را بازی نکرده‌اید حتما آن‌ها را با دوستانتان امتحان کنید و تجربه‌ی خود را در قسمت نظرات با ما به‌اشتراک بگذارید.

علی درانیان

مشاهده همه مطالب