علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

در این مطلب به معرفی پنج مورد از محبوب‌ترین بازی‌های رومیزی سبک قراردادن کارگرها می‌پردازیم.

برد گیم‌های سبک قراردادن کارگرها بازی‌هایی هستند که در آن‌ها شما با قراردادن مهره‌های خود (کارگرها) در نقاط مختلف، کارهای متنوعی انجام می‌دهید و منابع و پول و چنین مواردی به‌دست می‌آورید، و از این طریق با دیگر بازیکنان به رقابت می‌پردازید. در ادامه نگاهی مختصر به پنج مورد از شناخته‌شده‌ترین بازی‌های این سبک می‌اندازیم.

Agricola

Agricola Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۱ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ تا ۱۵۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

در بازی Agricola شما یک کشاورز هستید که همراه همسر و فرزندان خود در یک خانه‌ی چوبی زندگی می‌کنید. در هر نوبت شما دو فعالیت می‌توانید انجام دهید، یکی برای خودتان و دیگری برای همسرتان؛ که این فعالیت‌ها، کارهای مربوط به مزرعه هستند، مانند جمع‌کردن گل، چوب و سنگ، ساختن حصار و کارهای مختلف دیگر. ممکن است به این فکر بیفتید که برای انجام کارهای بیشتر بچه‌دار شوید، اما برای این کار لازم است ابتدا خانه‌ی خود را بزرگ‌تر کنید؛ همچنین باید به فکر تغذیه‌ی فرزندان خود باشید.

Agricola یک بازی نوبتی است. در این بازی ۱۴ دور در ۶ مرحله وجود دارد که در پایان هر مرحله (بعد از دورهای ۴، ۷، ۹، ۱۱، ۱۳ و ۱۴) برداشت محصول انجام می‌شود.

Agricola Board Game 2

هر بازیکن کار خود را با دو توکن (کشاورز و همسرش) آغاز می‌کند و بنابراین می‌تواند در هر دور، دو کار انجام دهد. انتخاب‌های مختلفی وجود دارد و همینطور که در بازی پیش می‌روید، انتخاب‌ها بیشتر هم می شوند. اولین کاری که در هر دور انجام می‌شود این است که بازیکن‌ها یک کارت فعالیت جدید را بر می‌گردانند.

مشکل این است که در هر دور، هر فعالیت را تنها یک بازیکن می‌تواند انجام دهد؛ بنابراین مهم است که کارهایی که اهمیت بیشتری دارند را انجام دهید.
هر بازیکن کار خود را با هفت کارت کار (از میان مجموع بیش از ۱۶۰ کارت) و هفت کارت بهبودهای جزئی (از میان مجموع بیش از ۱۴۰ کارت) آغاز می‌کند و می‌تواند در طول بازی از آن‌ها با توجه به استراتژی خود بهره ببرد. همچنین استراتژی‌های متنوعی در این بازی وجود دارد که برخی از آن به کارت‌هایی که دارید بستگی دارند. گاهی بهتر است که به هدف خود پایبند بمانید و گاهی بهتر است که به کارهای رقبای خود واکنش نشان دهید.

Raiders of the North Sea

Raiders of the North Sea Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

بازی Raiders of the North Sea در اواسط دوران وایکینگ‌ها جریان دارد. بازیکن‌ها به عنوان وایکینگ‌های جنگجو، هدفشان جلب نظر فرمانروا با حمله به جاهای مختلف است. بازیکن‌ها باید گروه و آذوقه‌ی خود را جمع‌آوری کنند و برای غارت طلا، آهن و احشام، به شمال بروند. همچنین رویارویی با والکری می‌تواند برای شما امتیاز به همراه داشته باشد.

هدف Raiders of the North Sea این است که در پایان بازی با داشتن بیشترین امتیاز (Victory Point)، فرمانروا را خوشحال کنید. کسب امتیاز معمولا با حمله به جاهای مختلف و غارت آن‌ها یا هدیه به فرمانروا، انجام می‌شود. این که بازیکن‌ها چگونه از چیزهایی که غارت کرده‌اند استفاده می‌کنند، در پیروزی آن‌ها تعیین‌کننده است. زمانی که یکی از این سه شرط اتفاق بیافتد، بازی پس از یک دور دیگر به پایان می‌رسد: تنها یک محل در بالای صفحه موردحمله قرار نگرفته باشد، همه‌ی والکری‌ها حذف شده باشند یا همه‌ی کارت‌های هدیه به حاکم که بیرون از صفحه بودند، تمام شده باشند.

Stone Age

Stone Age Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۹۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۰ سال به بالا

عصر حجر (Stone Age) دوران دشواری بوده است. پیشینیان ما در نقش شکارچی، گردآورنده، کشاورز و سازنده‌های ابزار، کارهای مختلف را بسیار دشوارتر از الآن انجام می‌دادند. البته آن‌ها به این وضعیت بسنده نکردند و همواره به دنبال ابزارهای کارآمدتر و گیاهان پربازده‌تر بودند تا بهره‌ی بیشتری از تلاششان ببرند.

در بازی Stone Age بازیکنان مانند پیشینیان، در چنین دورانی زندگی می‌کنند. آن‌ها به جمع‌آوری چوب، شکستن سنگ و به‌دست‌آوردن طلا از آب رودخانه می‌پردازند. آن‌ها آزادانه به مبادله می‌پردازند، روستای خود را گسترش می‌دهند و به این شکل به مراتب جدیدی از تمدن می‌رسند. بازیکنان در این دوران ماقبل‌تاریخ، با ترکیبی از شانس و برنامه‌ریزی برای به‌دست‌آوردن غذا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

بازیکن‌ها حداکثر از ده عضو قبیله، هرکدام در سه مرحله، استفاده می‌کنند. در مرحله‌ی اول بازیکنان افراد خود را در قسمتی از صفحه که فکر می‌کنند بیشترین سود را برایشان خواهد داشت، قرار می‌دهند؛ مانند شکار، محل مبادله یا معدن سنگ. در مرحله‌ی دوم، اولین بازیکن مناطقی که افرادش در آن‌ها قرار دارند را با ترتیب دلخواه فعال می‌کند و بازیکنان دیگر هم این کار را انجام می‌دهند. در مرحله‌ی سوم، بازیکنان باید غذای کافی برای تغذیه جمعیتشان داشته باشند وگرنه با ازدست‌دادن منابع و امتیاز مواجه خواهند شد.

Lords of Waterdeep

Lords of Waterdeep Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۵ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

Waterdeep شهری بی‌نظیر در سرزمین‌های از یاد رفته، و همچنین محلی برای پنهان‌کاری‌های سیاسی و معاملات پشت‌پرده است. در این بازی بازیکنان لردهای قدرتمندی هستند که برای به‌دست‌آوردن کنترل این شهر بزرگ با یکدیگر رقابت می‌کنند. Waterdeep دارای ثروت‌ها و منابع فراوان است که بازیکنان می‌توانند به‌دست بیاورند، و چیزهایی که با مذاکره یا کلاه‌برداری قابل دستیابی نیستند را باید با زور به‌دست آورد!

در بازی Lords of Waterdeep که مناسب ۲ تا ۵ بازیکن است، شما در نقش یکی از لردهای این شهر که فرمان‌روایان پشت پرده‌ی آن هستند، ظاهر می‌شوید. شما از طریق عوامل خود افرادی را به کار می‌گیرید که از طرف شما به جاهای مختلف می‌روند و علاوه‌بر به‌دست‌آوردن امتیاز، تسلط شما را بر شهر افزایش می‌دهند. شما می‌توانید با خریدن ساختمان‌های جدید شهر را گسترش دهید، که این کار فعالیت‌هایی جدید را برای شما ممکن می‌کند، و با بازی کردن کارت‌های برنامه‌های مخفی خود، برنامه‌های خاصی را اجرا کنید که منجر به ضرر (یا کمک) به رقیب‌هایتان شود.

در طول بازی می‌توانید با تکمیل کارها، ساختن جاهای مختلف، بازی کردن کارت‌های برنامه‌های مخفی یا استفاده‌ی دیگران از ساختمانی که شما ساخته‌اید، امتیاز و منابع به‌دست بیاورید. در پایان هشت دور از بازی، فردی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد برنده‌ی بازی خواهد بود.

Caverna: The Cave Farmers

Caverna The Cave Farmers Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۱ تا ۷ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ تا ۲۱۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۱۲ سال به بالا

Caverna: The Cave Farmers همانند بازی پیشین خود یعنی Agricola، یک بازی سبک قراردادن کارگرها، با تمرکز بر کشاورزی است. شما در این بازی رئیس یک خانواده‌ی کوچک هستید که در غار کوچکی در کوهستان زندگی می‌کنید. بازی با یک کشاورز و همسرش شروع می‌شود و بازیکن به ازای هر یک از اعضای خانواده می‌تواند یک کار در دور خود انجام دهد. شما با خانواده‌ی خود، جنگل مقابل غار را برای کشاورزی آماده می‌کنید و همچنین به کندن و پیشروی در کوه می‌پردازید. شما غارها را به خانه‌ای برای اقامت فرزندانتان و فضایی کاری برای کارهای کوچک، تبدیل می‌کنید.

تصمیم اینکه چه میزان آهن از معدن استخراج کنید با شما است اما برای ساخت سلاح به آن نیاز دارید؛ که به شما کمک می‌کند به ماجراجویی بپردازید و موارد امتیازی و کارها را به‌دست بیاورید. در زمان کندن کوه ممکن است به منبع آب برسید و آهن و یاقوت بیابید که به افزایش ثروت شما کمک می‌کند. درست در مقابل غار، شما می‌توانید با کشاورزی ثروت خود را افزایش دهید؛ می‌توانید درختان جنگل را قطع کنید تا در زمین دانه بکارید، و با حصارکشی محلی برای حیوانات خود فراهم کنید. شما همچنین در حالی که مزرعه‌ی درحال‌گسترش خود را اداره می‌کنید می‌توانید خانواده‌ی خود را بزرگ‌تر کنید. در پایان بازیکنی که بهینه‌ترین صفحه‌ی خانه را داشته باشد پیروز می‌شود.

Caverna The Cave Farmers Player Board

علاوه‌براین می‌توانید با بازی‌کردن حالت یک نفره‌ی این بازی، با همه‌ی ۴۸ کاشی تزئینی مخصوص غارتان آشنا شوید.

Caverna: The Cave Farmers که تقریبا مدت زمان آن به ازای هر بازیکن نیم‌ساعت است، یک بازطراحی کامل از Agricola محسوب می‌شود که در آن کارت‌ها با ساختمان‌ها جایگزین شده‌اند و امکان خرید سلاح و فرستادن کشاورزان خود به مأموریت‌ها جهت کسب منابع بیشتر، به آن اضافه شده است. طراح این بازی، اووه روزنبرگ (Uwe Rosenberg)، می‌گوید این بازی بخش‌هایی از Agricola را درخود دارد اما در کنار آن ایده‌های جدید نیز دارد، مخصوصا بخش غار صفحه‌ی شما، که می‌توانید در آن به ساختن معادن بپردازید و به دنبال یاقوت بگردید. همچنین این بازی دو حیوان جدید هم دارد: سگ‌ها و الاغ‌ها.

شما می‌توانید همه‌ی این بازی‌ها را از ویکالا تهیه کنید:

علاوه‌براین نسخه‌های دیگر هر یک از این بازی‌ها و هر بازی دیگری را که می‌خواهید، می‌توانید در آمازون بیابید و با قراردادن لینک صفحه‌ی آمازون محصول در سایت ویکالا آن را خریداری کنید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را با چند بازی جدید خوب آشنا کنیم. اگر مورد دیگری در این سبک می‌شناسید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به‌اشتراک بگذارید.

علی درانیان

مشاهده همه مطالب