علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

در این مطلب به معرفی پنج مورد از بازی‌های رومیزی بسیار محبوب سبک حرکت با تاس می‌پردازیم.

بازی‌های رومیزی سبک حرکت با تاس (Roll and Move)، بازی‌هایی هستند که در آن‌ها با ریختن تاس (یا نوعی روش شانسی دیگر) میزان پیش‌روی شما در صفحه مشخص می‌شود. ویژگی اصلی بازی‌های این سبک این است که شانس در برنده‌شدن در آن‌ها نقش به‌سزایی دارد و همین مورد باعث شده است که بازیکنان حرفه‌ای‌تر علاقه‌ی کمتری به این سبک داشته باشند. اما این سبک طرفداران خود را دارد و همچنین می‌تواند برای معرفی و علاقه‌مند کردن افراد به بازی‌ها، مناسب باشد. در ادامه پنج مورد از محبوب‌ترین بازی‌های حرکت با تاس را معرفی می‌کنیم.

Monopoly

Monopoly Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۸ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ تا ۱۸۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۸ سال به بالا

در مونوپولی بازیکنان در نقش صاحبان املاک قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند که املاک مختلف را خریداری کنند و ارتقا دهند. درآمد با بازدید دیگر بازیکنان از املاک فرد به دست می‌آید و پول زمانی خرج می‌شود که وارد املاک دیگران شوند. در شرایط حساس ممکن است نیاز باشد که افراد املاک خود را به عنوان وسیقه در ازای دریافت پول نزد بانک بگذارند و از آن پول برای بدبیاری‌های مختلف استفاده کنند.

هر بازیکن در مرحله‌ی خود دو تاس بازی را می‌ریزد و به میزان مجموع اعداد تاس‌ها در صفحه حرکت می‌کند. اگر او به خانه‌ای برسد که هنوز صاحب ندارد، می‌تواند آن را به املاک خود اضافه کند یا اجازه دهد بانک آن را به بالاترین پیشنهاد بفروشد. اگر بازیکنی تمام خانه‌های هم‌رنگ را داشته باشد، می‌تواند در آن‌ها خانه و هتل بسازد و از رقبایی که وارد آن خانه‌ها می‌شوند پول بیشتری دریافت کند. اگر او به ملکی که برای بازیکن دیگری است برسد، باید با توجه به ارزش مکان و ساختمان‌های ساخته‌شده روی آن، مبلغ مربوطه را به آن بازیکن پرداخت کند. تعدادی محل هم وجود دارند که قابل خریداری نیستند و با ورود به آن‌ها بازیکن باید کارت بردارد و کاری را که در آن گفته شده، انجام دهد؛ مالیات بدهد، پول دریافت کند یا حتی به زندان برود. هدف این است که شما آخرین فرد باقی‌مانده‌ی دارای پول باشید.

The Game of Life

The Game of Life Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۶ نفر
 • مدت بازی: ۶۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۸ سال به بالا

این بازی تلاش می‌کند تا نمونه‌ای از اتفاقات زندگی باشد که بسیاری از افراد تجربه می‌کنند؛ رفتن به دانشگاه، تشکیل خانواده، خریدن خانه، کارکردن و بازنشستگی.

هدف بازی این است که در پایان بیشترین دارایی‌ها را داشته باشید. این موضوع به طور اصلی، از طریق کارکردن و به‌دست‌آوردن توکن‌هایی که ارزش دلاری آن‌ها رویشان نوشته شده، محقق می‌شود. علاوه‌براین اولین فردی که به پایان برسد، توکن‌های پولی اضافه دریافت خواهد کرد.

در صفحه‌ی این بازی شما در یک مسیر بسیار خطی حرکت می‌کنید و اینکه چطور حرکت کنید با چرخاندن یک گردونه یا ورود به جاهایی است که به مشخص می‌کنند که به خانه‌ای خاص، جلو یا عقب، بروید. تعدادی چندراهی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید انتخاب کنید از کدام مسیر بروید؛ اما خانه‌های آن‌ها مشابه است و در فاصله‌ی کوتاهی هم به هم می‌رسند. انتخاب‌هایی برای مواردی مانند بیمه و سرمایه‌گذاری وجود دارد؛ اما The Game of Life بیشتر یک بازی شانسی است.

Clue

Clue Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۳ تا ۶ نفر
 • مدت بازی: ۴۵ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۸ سال به بالا

Clue یک بازی کارآگاهی کلاسیک است. در این بازی بازیکنان، داخل یک عمارت، از اتاقی به اتاق دیگر می‌روند تا معمای این که چه کسی، با چه وسیله‌ای و کجا مرتکب جرم شده است، حل کنند. سه دسته کارت اشخاص، وسایل ارتکاب جرم و اتاق‌ها وجود دارد که از هرکدام یکی انتخاب می‌شود و این سه کارت داخل یک پرونده‌ی سری در وسط صفحه قرار می‌گیرند. بقیه‌ی کارت‌ها نیز بین بازیکنان پخش می‌شوند. بازیکنان به اتاق‌های مختلف می‌روند و حدس می‌زنند که در آن اتاق چه کسی، با چه وسیله‌ای مرتکب جرم شده است. سپس بازیکن سمت چپ فردی که این ادعا را مطرح می‌کند، در صورتی که هرکدام از کارت‌های مربوط به این اتهام را داشته باشد، باید آن را نشان دهد و اگر نداشت، این کار به صورت ساعت‌گرد پیش می‌رود. بازیکنان در طول بازی باید با تحلیل‌های منطقی، فرد، وسیله و اتاق داخل پرونده‌ی سری را تشخیص دهند. برای این کار هر بازیکن باید متوجه شود که چه کارت‌هایی در دست دیگران است و طرح ادعاهای بیشتر به این موضوع کمک می‌کند. هروقت بازیکنی متوجه شد که دیگران چه کارت‌هایی دارند، متوجه می‌شود که چه کارت‌هایی در پرونده‌ی سری هستند. Clue یک بازی مناسب برای افرادی است که از تحلیل‌های منطقی و حل معماها لذت می‌برند.

Candyland

Candyland Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۴ نفر
 • مدت بازی: ۳۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۳ سال به بالا

در این بازی بازیکن‌ها در مسیر رنگین‌کمانی از میان جاهایی مانند جنگل آب نباتی، درخت بیسکویت زنجبیلی و کوه‌های پاستیلی عبور می‌کنند. بازیکن‌ها، از مهره‌های رنگارنگ پلاستیکی به شکل آدمک‌های بیسکویت زنجبیلی استفاده می‌کنند و حرکت در صفحه با برداشتن کارت انجام می‌شود. همچنین برخی خانه‌ها می‌توانند شما را به جاهای دیگر هدایت کنند یا برای یک نوبت از کارت‌برداشتن محروم کنند. بازیکنی که زودتر به پایان مسیر برسد برنده است. این بازی کاملا براساس شانس پیش می‌رود و هیچ‌گونه تصمیم‌گیری در آن دخیل نیست و به همین دلیل، بیشتر برای افراد سنین پایین‌تر پیشنهاد می‌شود.

Camel Up

Camel Up Board Game

 • تعداد بازیکنان: ۲ تا ۸ نفر
 • مدت بازی: ۲۰ تا ۳۰ دقیقه
 • رده‌ی سنی: ۸ سال به بالا

در بازی Camel Up حداکثر هشت بازیکن، روی مسابقه‌ی پنج شتر به دور یک هرم شرط‌بندی می‌کنند و تلاش می‌کنند حدس بزنند که کدام شتر اول می‌شود و کدام آخر. هرچه زودتر شرط‌بندی خود را انجام دهید پول بیشتری به‌دست می‌آورید، البته در صورتی که حدستان درست باشد. شترها نیز چندان عادی مسابقه نمی‌دهند؛ مثلا گاهی یکی روی دیگری قرار می‌گیرد و با او جابه‌جا می‌شود. تاس‌ها در پنج رنگ هستند و هر یک نشان می‌دهند که کدام شتر، به چه اندازه پیش می‌رود. در پایان بازیکنی که پول بیشتری داشته باشد برنده‌ی بازی است.

شما می‌توانید همه‌ی این بازی‌ها را از ویکالا تهیه کنید:

علاوه‌براین نسخه‌های دیگر هر یک از این بازی‌ها و هر بازی دیگری را که می‌خواهید، می‌توانید در آمازون بیابید و با قراردادن لینک صفحه‌ی آمازون محصول در سایت ویکالا آن را خریداری کنید.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. اگر بازی خوبی در این سبک می‌شناسید که در این مقاله به آن اشاره نکردیم، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به‌اشتراک بگذارید.

علی درانیان

مشاهده همه مطالب