علی درانیان

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

بازی‌های رومیزی بازی‌هایی بسیار لذت‌بخش هستند که کمک می‌کنند اوقات خوشی را در کنار دوستان و خانواده‌ی خود داشته باشیم. در این مطلب به معرفی ده نوع اصلی این بازی‌ها می‌پردازیم.

ما آن‌قدر خوش‌شانس هستیم که در دوران طلایی بازی‌های رومیزی (Board Game)، که اکنون بیشتر از همیشه روی بورس هستند، زندگی می‌کنیم. هر نوع بازی که به دنبالش هستید، قطعا موردی بامزه و خلاقانه وجود دارد که انتظارات شما را برآورده کند. احتمالا در هر دسته از بازی‌ها، ده‌ها یا حتی صدها بازی جدید هستند که برای جلب توجه شما رقابت می‌کنند.

این میزان تنوع می‌تواند به پیچیدگی در شرایط مختلف، مانند وقتی که می‌خواهید یک بازی را برای دوست خود توصیف کنید، منجر شود. آیا آن بازی یک بازی کنترل منطقه بود یا محاصره‌ی منطقه؟ تفاوت یک بازی Deck Building و بازی کارتی چیست؟ ممکن است تشخیص موارد این‌چنینی دشوار شود.

در طبقه‌بندی بازی‌های رومیزی می‌توان با دقت بالا عمل کرد و با کوچک‌ترین تفاوتی بازی‌ها را در دسته‌های متفاوت طبقه‌بندی کرد. برخی افراد مکانیک بازی را جدا از تم و نوع آن می‌دانند و دلایل خوبی هم برای این نگاه وجود دارد اما در این لیست این روش را دنبال نکردیم.

سادگی بسیار خوب است و به همین دلیل در این فهرست انواع اصلی بازی‌ها را، که همه‌ی طرفداران بازی‌های رومیزی باید با آن‌ها آشنا باشند، معرفی می‌کنیم.

انواع اصلی بازی‌های رومیزی چه هستند؟

Types of Board Games

دسته‌هایی که در ادامه می‌بینید، ده نوع اصلی و مشخص بازی‌های رومیزی هستند که همه باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند. البته ممکن است شما با برخی موارد موافق نباشید، که می‌توانید در بخش نظرات دیدگاه خود را بیان کنید.

بازی‌های حرکت با تاس (Roll and Move)

Roll And Move Board Game Monopoly

در بازی‌های حرکت با تاس، نیاز به ریختن تاس (یا چرخاندن نوعی گردونه یا انتخاب تصادفی کارت) است تا تعداد خانه‌هایی که قرار است معمولا در یک جهت خطی در آن پیش بروید مشخص شود. ممکن از بازیکن‌ها در حال رقابت برای رسیدن از نقطه‌ی آغاز به پایان یا حرکت برای کنترل منابع مختلف باشند. به هرحال عددی که به دست می‌آورید نقش بزرگی در برد یا باخت شما بازی می‌کند.

بردگیم‌های معروف قدیمی بیشتر از این دست هستند؛ مانند مونوپولی (Monopoly) و Clue و Sorry! و Candyland و The Game of Life. این بازی‌ها در سال‌های اخیر محبوبیت خود را به میزان قابل توجهی از دست داده‌اند و یکی از دلایل اصلی آن این است که شانس در این بازی‌ها نقش بسیار بیشتری نسبت به استراتژی دارد، و با وجود اینکه هنوز هم بازی‌های جدید بسیار خوبی در این دسته معرفی می‌شوند (مانند Camel Up یا The Magic Labyrinth)، این نوع بازی‌ها را می‌توان مانند فیلم‌های صامت دنیای بازی‌های رومیزی درنظر گرفت؛ شاید بازی‌کردن گاه‌به‌گاه آن‌ها جالب باشد، اما زمانه تغییر کرده و کیفیت بازی‌ها به طور کلی بهتر شده است.

چه کسانی از بازی‌های حرکت با تاس خوششان می‌آید؟

اکثرا افرادی که بازیکن حرفه‌ای نیستند و از دوران کودکی خود خاطرات خوبی با این بازی‌ها دارند. علاوه‌براین بازی‌های این دسته می‌تواند در نقش یک راه ورود به دنیای بازی‌های رومیزی برای کودکان بسیار مناسب باشد زیرا دخیل‌بودن شانس در پیروزی در این بازی‌ها، باعث می‌شود آن‌ها بدون اینکه بزرگ‌ترها ضعیف‌تر بازی کنند، همیشه شانس برد داشته باشند.

بازی‌های مطرح حرکت با تاس

مونوپولی (Monopoly) و The Game of Life و Clue و Candyland و Sorry! و Camel Up و The Magic Labyrinth و Xia: Legends of a Drift System و Zombies!!! و Talisman.

بازی‌های قراردادن مهره‌ها (Worker Placement)

Worker Placement Board Game Agricola

این دسته از بوردگیم‌ها مانند نسخه‌ی کندتر و استراتژیک‌تر صندلی‌بازی هستند؛ تعدادی منطقه وجود دارد و شما باید پیش از آن که فرد دیگری به منطقه‌ی مربوط به خود برسد، به این هدف دست پیدا کنید؛ به این شکل باید مهره‌ی خود را به ناحیه‌ای خاص در صفحه‌ی بازی بفرستید.

به عنوان مثال در بازی Agricola بازیکن‌ها به ترتیب اعضای خانواده‌ی خود را در خانه‌های کارهای مختلف جهت تولید غذا، افزایش دام و به‌طور کلی به دست آوردن منابع بیشتر نسبت به رقبا، قرار می‌دهند و رسیدن به خانه‌های اصلی، رقبا را تضعیف می‌کند و باعث دستیابی به نوعی محدودکردن استراتژیک دیگران می‌شود.

چنین محدودکردن‌هایی باعث می‌شود بازی‌های قراردادن مهره‌ها به مقدار خوبی رقابتی و حساس شوند.

چه کسانی از بازی‌های قراردادن مهره‌ها خوششان می‌آید؟

افرادی که به مدیریت سطح متوسط علاقه دارند.

بازی‌های مطرح قراردادن مهره‌ها

Agricola و Keydom و Stone Age و Lords of Waterdeep و Caverna: The Cave Farmers و Mint Works و Le Harve و Cytosis و Raiders of the North Sea و Viticulture و Charterstone.

بازی‌های همکاری (Cooperative)

Cooperative Board Game

در نقطه‌ی مقابل سبک رقابتی شدید بازی‌های قراردادن مهره‌ها، بازی‌های رومیزی همکاری قرار دارند که تماما وابسته به کار گروهی هستند. همه‌ی افراد در کنار یکدیگر به عنوان یک تیم فعالیت می‌کنند که می‌برد یا می‌بازد، به همین سادگی.

با اینکه نمونه‌های اولیه‌ی بازی‌های همکاری به Arkham Horror و Lord of the Rings باز می‌گردد؛ اما در واقع Pandemic بود که این سبک را به مرکز توجهات آورد.

در Pandemic و اکثر بازی‌های جانبی آن، بازیکنان در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند تا دنیا را از بیماری‌های مرگباری که می‌خواهند آن را نابود کنند، نجات دهند. هر فرد نقش و توانایی‌های خاصی دارد و باید افراد کاملا هماهنگ با هم عمل کنند تا از دنیا در برابر خطر انقراض همگانی محافظت کنند.

چه کسانی از بازی‌های همکاری خوششان می‌آید؟

افرادی که به رقابت علاقه ندارند. این سبک برای افراد خوش‌بین گروه و افراد بسیار اجتماعی مناسب است. ممکن است بحث‌های پرشوری درباره‌ی اینکه باید چه کار کنید، شکل بگیرد و از این جهت، تأثیرگذاری و توانایی قانع‌کردن دیگران نقش مؤثری خواهد داشت.

بازی‌های مطرح همکاری

Pandemic و Forbidden Island و Forbidden Desert و Lord of the Rings و Arkham Horror و Mole Rats in Space و Mysterium و Spirit Island.

بازی‌های کسب مجموعه کارت (Deck-Building)

Deck Building Board Game Dominion

سبک Deck-Building با بازی Dominion و سیل ناتمام اکسپنشن‌های آن ابداع شد و به محبوبیت رسید. در این دست از بازی‌ها، بازیکن‌ها کار خود را با تعدادی کارت (یا منابع) شروع می‌کنند که در طول بازی آن‌ها را افزایش، تغییر و ارتقا می‌دهند.

معمولا در مرکز این بازی‌ها نوعی پول در گردش وجود دارد که با آن می‌توان کارت‌های بیشتر و قوی‌تری خرید. تمرکز بازیکن‌ها بر این است که دست خود را بسازند و بهبود دهند تا به بیشترین ارزش و کارایی برسد. این فرآیند Engine Building نام دارد.

بازی‌ها معمولا با سرعت خوبی پیش می‌روند و همین‌طور که بازی پیش می‌رود بازیکن‌ها افزایش سرعت و دستاوردهای مطلوبی را تجربه می‌کنند و جذابیت اصلی در این است که تشخیص دهید کارت‌های مختلف در کنار هم چه ترکیبی می‌سازند تا به یک استراتژی خوب و موفق برسید.

چه کسانی از بازی‌های Deck-Building خوششان می‌آید؟

افراد استراتژیستی که عاشق بهینه‌سازی هستند. اگر به روش‌های بهینه‌سازی مانند شش سیگما علاقه دارید و در آن‌ها حرفه‌ای هستید، این سبک به درد شما می‌خورد. علاوه‌براین کلکسیونرها از به‌دست‌آوردن بهترین و جدیدترین کارت‌ها به وجد خواهند آمد و بلافاصله به دنبال بعدی‌ها خواهند بود.

بازی‌های مطرح Deck-Building

Dominion و Roll for the Galaxy و Clank! و Legendary: A Marvel Deck Building Game و Mage Knight و Concordia و Star Realms و Above and Below.

بازی‌های کنترل منطقه (Area Control)

Area Control Board Game Risk

شاید شما هم در زمانی کودکی خود عادت داشتید که فضای مربوط به خود را با کشیدن خط برای دیگران مشخص کنید. این کار به‌طور کلی همان ایده‌ی اصلی بازی‌های کنترل منطقه است. سرزمینی مال شما است و فرد دیگری نمی‌تواند آن را داشته باشد.

احتمالا معروف‌ترین بازی از این نوع، بازی ریسک (Risk) است، با این وجود از زمانی عرضه‌ی ریسک تا کنون در طول ده‌ها سال بهبودهای فراوانی صورت گرفته است. برای مثال بازی Twilight Struggle بخش جنگ جهانی ریسک را کنار گذاشته و آن را با تلاش برای تأثیرگذاری و تخریب‌های سیاسی مانند زمان جنگ سرد، جایگزین کرده است و خبری از درگیری مستقیم نیست (البته مگر این که سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد، که در این صورت ممکن است حتی خودتان ببازید). Carcassone نیز بازی دیگر در این سبک است که هرگونه درگیری را حذف کرده است و در آن شما سرزمینی قرون وسطایی را کنترل می‌کنید.

چه کسانی از بازی‌های کنترل منطقه خوششان می‌آید؟

افرادی که به محدوده‌بندی در زمینه‌های مختلف علاقه دارند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که سعی می‌کنید در شرایط مختلف، مثلا در هواپیما یا جاهای دیگر، بیشترین فضایی را که می‌توانید در اختیار داشته باشید به دست آورید، عاشق بازی‌های کنترل منطقه خواهید شد و حتی شاید همین الآن هم دارید فضای مشخصی را روی میز برای انجام این بازی و پیروزی در تسلط به بیشترین سرزمین، خالی می‌کنید!

بازی‌های مطرح کنترل منطقه

ریسک (Risk) و Star Wars: Rebellion و Twilight Struggle و Blood Rage و Scythe و El Grande و Eclipse و War of The Ring و Carcassone و Smash Up.

بازی‌های هویت مخفی (Secret Identity)

Secret Identity Game Secret Hitler

آیا به دوستان خود اعتماد دارید؟ در حال حاضر دو نفر از آن‌ها با یکدیگر متحد شده‌اند و مستقیما به شما دروغ می‌گویند تا شما را شکست دهند! گول‌زدن (Deception) نام یکی از بازی‌های سبک هویت مخفی است.

این سبک در چند سال اخیر با بازی‌هایی مانند Secret Hitler و Coup و One Night Ultimate Werewolf بسیار پیشرفت داشته و به محبوبیت فراوانی دست یافته است.

پیشرفت تکنولوژی نیز شاید بیشتر از هر سبک دیگری، به بازی‌های هویت مخفی کمک کرده است. مواردی که سبب می‌شدند نیاز به حفظ‌کردن میزان زیادی قانون یا داستان، یا شرکت‌نکردن یک فرد در بازی به‌دلیل برعهده‌گرفتن نقش راوی باشد، اکنون با یک اپلیکیشن ساده برطرف می‌شوند. شاید فناوری در برخی زمینه‌ها تأثیر خوبی نداشته باشد اما باعث بهترشدن این دست از بازی‌ها شده است.

چه کسانی از بازی‌های هویت مخفی خوششان می‌آید؟

افرادی که در بحث‌کردن مهارت بالایی دارند و در موارد مختلف می‌توانند طرف هرکدام از سمت‌های بحث را بگیرند. همچنین کسانی که از دروغ‌گفتن به دوستان خود برای رسیدن به شکوهی توخالی لذت می‌برند!

بازی‌های مطرح هویت مخفی

Secret Hitler و مافیا (Mafia) و One Night Ultimate Werewolf و The Chameleon و Code Names و Battlestar Galactica و Two Rooms and a Boom و The Resistance و Spyfall و Deception: Murder in Hong Kong و The Thing: Infection at Outpost 31 و Donner Dinner Party.

بازی‌های Legacy

Legacy Board Game Pandemic Legacy

کارت‌ها را پاره کنید! روی صفحه‌ی بازی بنویسید! یک پاکت‌نامه‌ی مرموز را باز کنید! در بازی‌های Legacy چیزها تغییر می‌کنند، برای همیشه. بازی‌های سبک Legacy، هیجان‌انگیزترین و بحث‌برانگیزترین سبک جدید، تنها چند سال است که آمده‌اند، اما به شدت کارهایی را که می‌توان در یک بردگیم انجام داد، دگرگون کرده‌اند.

خط‌های داستانی طولانی‌مدت ممکن هستند و امکان دارد شخصیت‌ها زنده بمانند یا بمیرند و کارها نتایجی جدی دارند. با این نوع داستان‌گویی می‌توان احساساتی را برانگیخت که با هیچکدام از سبک‌های دیگر ذکرشده در این مطلب، ممکن نیست. روزی ممکن است یک بازی رومیزی گریه‌آور عرضه شود، و این بازی قطعا در سبک Legacy خواهد بود.

Risk Legacy و Pandemic Legacy نمونه‌هایی هستند که از قالب‌های موجود استفاده کردند و آن‌ها را به سطح جدیدی آوردند. شاید انتظارات فراوانی که از Seafall می‌رفت به آن صدمه زده باشد، اما این بازی نشان داد که یک بازی که از ابتدا برای مفهوم Legacy طراحی شده است چه پتانسیل‌هایی دارد. Charterstone هم نمونه‌ای است که یک حالت جذاب و جالب قراردادن مهره‌ها را به این سبک اضافه می‌کند. نوآوری‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، برای همین انتظار داشته باشید که در سال‌های آتی آثار بزرگی را در این سبک ببینید.

چه کسانی از بازی‌های رومیزی Legacy خوششان می‌آید؟

افرادی که عاشق یک داستان خوب هستند، افرادی که مشکلی با تغییر بخش‌های مختلف بازی ندارند و بازیکن‌های اجتماعی با یک گروه دوستی صمیمی و علاقه‌مند. شما این بازی را بارها و بارها با افراد یکسانی بازی خواهید کرد؛ اما تجربه‌ی آن هربار جدید خواهد بود.

بازی‌های مطرح Legacy

Risk Legacy و Pandemic Legacy Seasons One and Two و Seafall و Gloomhaven و Charterstone و Ultimate Werewolf Legacy و Android: Netrunner و First Martians: Adventures on the Red Planet و Quickfight: A Legacy Game.

بازی‌های مناسب مهمانی‌ها

Party Game Apples to Apples

بازی‌های مناسب مهمانی‌ها در مقایسه با سایر سبک‌های این لیست، بیشتر با سبک‌های دیگر موارد مشترک دارد. حتی شاید بتوان گفت که بیشتر بازی‌های هویت مخفی و حرکت با تاس خودبه‌خود در این دسته قرار می‌گیرند. اگر بازی‌های سوالی (Trivia) و کلمه‌سازی (Word Games) را هم درنظر بگیریم، این سبک انواع زیادی را شامل می‌شود.

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین ویژگی بازی‌های مناسب مهمانی‌ها، سادگی و دردسترس‌بودن است. این بازی‌ها باید جالب و بامزه باشند، یادگیریشان ساده باشد و دیگران بتوانند آن‌ها را با حداقل توضیحات و عوامل حواس‌پرتی بسیار، متوجه شوند.

اگرچه ممکن است برخی افراد ایراداتی را به این سبک وارد بدانند، اما بازی‌های مناسب مهمانی چند نقش مهم دارند؛ یکی این که می‌توانند به عنوان بازی‌های ورودی عمل کنند و باعث جذب افراد به دنیای بازی‌ها شوند، و دیگری این که این بازی‌ها می‌توانند نقش پیش‌غذا را پیش از یک تجربه‌ی جدی‌تر و کامل‌تر بازی کنند. نهایتا این که این بازی‌ها جالب هستند، بنابرین سعی کنید از آن‌ها لذت ببرید!

چه کسانی از بازی‌های مناسب مهمانی‌ها خوششان می‌آید؟

گیمر‌های اجتماعی، افراد غیرگیمر اجتماعی و درون‌گراهایی که یک بازی کمک می‌کند برخوردهای اجتماعی برایشان قابل‌تحمل‌تر باشد. تقریبا همه به‌جز افرادی که نمی‌توانند با یک تجربه‌ی بازی ساده کنار بیایند و گیمرهای تکی که نمی‌خواهند با دیگران بازی کنند.

بازی‌های مطرح مناسب مهمانی

Apples to Apples و Cards Against Humanity و Trivial Pursuit و Scattegories و The Chameleon و Joking Hazard و Secret Hitler و Coup و Telestrations و Code Names و Mysterium و Dixit.

بازی‌های معمایی

Puzzle Game Sagrada

بازی‌های معمایی درباره‌ی اعداد، تشخیص الگو، رمزها و مرتب‌کردن چیزها هستند؛ و بسیار فوق‌العاده‌اند.

با اینکه اکثر بازی‌ها در پشت داستان، تم یا مکانیک‌های دیگر خود از مکانیک معمایی نیز بهره می‌برند، بازی‌های معمایی آن‌هایی هستند که اهمیت خاصی برای مواردی مانند داستان قائل نیستند و تمرکز آن‌ها روی معماها و حلشان است.

طرفداران بازی‌های رومیزی علاقه دارند درباره‌ی این که بازی‌های سبک اروپایی (که اهمیت زیادی برای مکانیک بازی قائل هستند) برتر هستند یا بازی‌های سبک آمریکایی (که تمرکزشان بیشتر روی تم، شانس و درگیری است)، بحث کنند. بازی‌های معمایی در سمت اروپایی قرار می‌گیرند اما تأکید بیشتری بر لذت بهینه‌سازی و حل مسائل و معماها دارند.

چه کسانی از بازی‌های معمایی خوششان می‌آید؟

عاشقان ریاضی، مهندس‌ها و استراتژیست‌ها. اگر در زمان کودکی نمی‌توانستید مکعب روبیک را بدون حل‌کردن کنار بگذارید، احتمالا حس مشابهی را در زمان مواجهه با یک بازی معمایی خوب تجربه خواهید کرد.

بازی‌های مطرح معمایی

Sagrada و Qwixx و Labyrinth و Patchwork و Azul و Potion Explosion و Q-Bitz و Santorini و Torres.

بازی‌های مبارزه‌ای

Combat Board Game King of Tokyo

برخی افراد بازی‌های مبارزه‌ای را در دسته‌ی شبیه‌سازی، استراتژی یا اکشن طبقه‌بندی می‌کنند اما همان‌طور که قبلا هم گفتیم، سعی کردیم این لیست را ساده نگه داریم. بازی‌های مبارزه‌ای شما را در برابر بازیکن یا گروهی از بازیکن‌های دیگر قرار دهند و شما تلاش می‌کنید یکدیگر را، معمولا با سلاح‌های مختلف، شکست دهید.

معمولا بازیکن‌ها نوعی جان یا تعدادی نیروی نظامی دارند که به‌طور مستقیم توسط دیگر بازیکن‌ها تحت حمله قرار می‌گیرند. اگر جان یا نیروهایی که دارید تمام شوند، می‌میرید (می‌بازید). معمولا این سبک در ترکیب با سبک کنترل منطقه و دیگر مکانیک‌ها، یک رقابت خصمانه را ایجاد می‌کند.

بدون شک در این سبک شاهد اشتراک زیادی با بازی‌های کنترل منطقه هستیم. اما می‌توان گفت که این دو سبک به یکدیگر وابسته نیستند و دو نوع کامل متفاوت هستند؛ یکی بر پایه‌ی صدمه‌زدن به دیگران است، و در دیگری رقابت سر این است که مهره‌های شما چه خانه‌هایی را اشغال می‌کنند. مشکلی که گاهی باعث دشواری تشخیص دو سبک از یکدیگر می‌شود این است که مهره‌ها با یکدیگر در جنگ هستند.

چه کسانی از بازی‌های مبارزه‌ای خوششان می‌آید؟

افراد علاقه‌مند به رقابت بی‌رحمانه. افرادی که در دوران مدرسه‌ی خود حاضرند تا ۴ صبح بیدار بمانند تا فقط بهترین دوست خود را در بازی ریسک نابود کنند. کسانی که حاضرند در بازی خود را فدا کنند تا مطمئن شوند که همان دوستشان شانسی برای پیروزی نخواهد داشت. افرادی که یادشان می‌ماند که چه کسی طی آخرین بازی که چند ماه پیش بود، به آن‌ها خیانت کرده است و از آن زمان هر شب در حال نقشه‌کشیدن برای گرفتن یک انتقام بی‌رحمانه بوده‌اند. یا به عبارتی دیگر، افرادی که بازی Diplomacy را بازی می‌کنند!

بازی‌های مطرح مبارزه‌ای

ریسک (Risk) و Diplomacy و King of Tokyo و شطرنج (Chess) و War of the Ring و Checkers و Stratego و Paths of Glory و Star Wars: Rebellion و Coup و Twilight Struggle.

در این مقاله بازی‌های سبک نقش‌آفرینی، کارتی و مینیاتوری را در این لیست ذکر نکردیم زیرا با وجود اینکه همه‌ی آن‌ها بسیار پرطرفدار هستند، به نظر می‌رسد که از نظر مردم در دسته‌ی «بازی‌های رومیزی» قرار نمی‌گیرند.

برد گیم موردعلاقه‌ی شما چیست؟ چه مواردی را در این لیست نداشتیم که فکر می‌کنید باید ذکر می‌شدند؟ دیدگاه خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

علی درانیان

مشاهده همه مطالب