تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

با رسیدن فصل پاییز، زمان مناسب برای سفر به کویر، گنجینه زیبایی و آرامش، مهیا شده است. برای دیدن بایدها و نبایدها، برنامه سفر و وسایل مورد نیاز سفر این مطلب را بخوانید.

با رسیدن فصل پاییز زمان مناسب برای سفر به کویر پیش رویمان است. کویر پر از زیبایی است.کویر گردی در کشورمان در حال جان گرفتن است و گروه های نسبتا زیادی هستند که رفتن به کویر را در برنامه ی ثابت زندگی خود قرار داده اند.در این مقاله ابتدا به دلایل ارزشمند بودن سفر به کویر صحبت کرده ایم.  سپس راجع به برنامه ریزی مطالبی را نوشتیم  و در نهایت لوازم مورد نیازتان را لیست کردیم

 

کویر آسمان کویر

 

چرا باید به کویر برویم؟

شاید شما هم در پاسخ به پیشنهاد رفتن به کویر شنیده باشید :”چرا باید کلی سفر کنم برم جایی که هیچ امکاناتی نیست، هوا گرمه، سخته…” باید گفت هر عملی سری تبعات خوب و بد را به همراه دارد در نهایت سنگینی و ارزش خوبی های یک فعالیت باعث انجام آن می شود. بیایید با هم خوبی های کویر را ببینیم:

زیبایی و آرامش

خودتان را تصور کنید در یک محیطی که دور تا دورتان فضای بیکران است. عظمت و بزرگی محیط شما را بسیار کوچک جلوه می دهد. با نگاه کردن به آسمان و در دوردست تلاقی اش با زمین طلایی رنگ، برای مدت بسیار طولانی می تواند مبهوتتان کند.

کویر زیبایی کویرطلوع و غروب خورشید

در هنگام طلوع آفتاب و زمان غروب خورشید پخش رنگ خورشید در آسمان اطراف شاهکار طبیعت است. شاید حتی نتوانید باور کنید منطره ای که در حال تماشایش هستید واقعی است یا خیالی.

ترکیب رنگ های بنفش، آبی کبود، قرمز، نارنجی و زرد آسمان کویر را تبدیل به یک بوم نقاشی می کند. تنها شیوه درک و لذت بردن این نقاشی تماشایی، دیدن به چشم خود است.

کویر رفتن به کویر سفر کویر زیبایی

آسمان شب

اجداد ما شب ها با دیدن ستاره های آسمان سرگرم می شدند و با اشکال ستاره ها داستان می ساختند. متاسفانه با افزایش آلودگی هوا و آلودگی نوری ما از این موهبت بزرگ بی بهره ایم. آسمان شب طیفی از رنگ ها را در خود جا داده که می توان در آن غرق شد. وجود ستاره ها بر روی پس زمینه چند رنگ آسمان روح انسان را جلا می دهد. خوابیدن زیر این آسمان شاید لذت بخش ترین منظره ای باشد که می توانید ببینید. به دلیل بیکران بودن محیط، حس می کنید ستاره ها دور شما را فرا گرفته اند و از گوشه آسمان خود را به زمین رسانده اند.این آسمان با چشم غیر مسلح قابل رویت است و در عین حال تصور کنید اگر تلسکوپ همراهتان باشد چه جهانی را می توانید کشف کنید.

شب کویر آسمان کویر زیبایی کویرغذا

خوردن غذا های سالم تر، پخت غذا بر روی آتش و خوردن آن در محیط باز تجربه جدیدی از مزه را می تواند به شما بدهد. پخت روی آتش، طعم بسیار طبیعی و دلنشینی به غذا می دهد. جمع شدن دور چوب های مشتعل، غذا خوردن و با همسفران صحبت کردن، ارزش بسیار بالایی دارد و کویر بدون چشم داشتی شما را از آن بهره مند می کند.

شب کویر زیبایی آنش

ماجراجویی

زندگی یکنواخت، بی هیجان و کسل کننده اکثر ما در طول سال عاصی کننده است. اتفاقات غیر منتظره و ناآشنا، تجربه های دلچسبی را نصیبمان می کند که باعث می شود بعد از سفر و برگشت به زندگی و کار روزمره، طاقت ادامه داشتن داشته باشیم و حتی شخصیتمان را رشد یافته تر می کند. کویر پر از ماجراجویی و هیجان است. در عین حال خطرات بالقوه ای در کویر وجود دارد که دقت و حواس جمع می خواهد. گم شدن در کویر اتفاق نادری نیست. به همین دلیل باید از وسایل ارتباطی مناسب استفاده کرد و حس موقعیت یابی و مسیریابی را در خود تقویت کرد.

تنهایی

محیط پر اضطراب و شلوغ و سریع شهری مانند یک بار بسیار سنگین، بر روی شانه های ما سنگینی می کند. دور شدن از این محیط، آرامش را به روح و ذهنمان بر می گرداند. تنها بودن نه فقط از حضور فیزیکی افراد، بلکه از وسایل الکترونیک و دنیای مجازی و تمامی خبرهای بدی که در هر ثانیه حالمان را بد می کند برایمان ضروری است. یک محیط بیکران، سکوت و دوری از هرگونه حواس پرتی و گذراندن وقت با نزدیکان، چقدر برایتان ارزش دارد؟

 

کویر کمپینگ آرامش کویر

ارتباط معنوی

در بسیاری از ادیان و فرهنگ ها، چه فرهنگ های شرقی و چه فرهنگ غربی اصیل(سرخ پوستان) روح انسان نیاز به ارتباط با منبع اصلی انرژی دارد. ما برای شارژ شدن و ادامه زندگی نیاز به وصل شدن به منبع انرژی داریم تا دردهایمان التیام پیدا کرده و ترمیم شویم. رفتن در طبیعت، تنها بودن و خالی کردن ذهن خیلی می تواند کمک کننده باشد.

چگونه برنامه رفتن به کویر را تنظیم کنیم؟

سفر به کویر کمپینگ

قبل از رفتن

مدت زمان سفر و محل سفرتان را مشخص کنید. با توجه به تجربه ای که دارید و راحتی تان مدت و محل سفرتان را مشخص کنید.افراد تازه کار ترجیح می دهند مدت سفرشان کوتاه باشد و در محلی تقریبا آماده تر که به آب دسترسی داشته باشد و امکانات کمی داشته باشد مستقر شوند. در حالی که افراد با تجربه مناطق بکر تر را ترجیح می دهند.

زمان سفرتان را مشخص کنید. در همه وقت از سال نمی توان به کویر رفت معتدل ترین زمان ها ابتدای بهار و ابتدای پاییزمی باشد.

مقدار آب کافی به همراه داشته باشید. با توجه به گرمای کویر میزان مصرف آب مهم می شود و در نهایت اگر مقداری آب اضافه با خود داشته باشید بهتر از کم آوردن آب است. قمقمه های مناسب

حتما کرم ضد آفتاب با خود ببرید. و لباس مناسب با خود داشته باشید که شامل کلاه لبه دار، لباس و شلوار روشن و خنک می باشد.

اگر با ماشین خود می روید از درست کارکردن و سلامت ماشین مطمئن شوید.

در کویر

همیشه قمقمه آب همراهتان باشد، آن را در کمپ جا نگذارید. میان وعده های نمکی یا نوشیدنی های ورزشی کمک می کند نمک بدنتان مقدار لازم را حفظ کند.شما ممکن است متوجه عرق کردن بدنتان نشوید چون گرمای بالا لباستان را خشک می کند اما آب و املاح بدنتان می تواند کم شود.

حتما رفتنتان را با بقیه اعضای گروه چک کنید و به آنها اطلاع دهید کجا می روید.

چه سوار ماشین باشید و چه پیاده حرکت می کنید، باید نقشه، قطب نما و جی پی اس همراهتنان باشد. تنها روی کار کردن موبایلتان تکیه نکنید.

مراقب حیوانات صحرا، مانند مار، عقرب، مارمولک و عنکبوت باشید. مار ها به مناطق سنگی علاقه دارند تا آنجا زیر سایه پناه بگیرند. قبل از پوشیدن کفش، حتما آن را بتکانید تا عقرب در آن نرفته باشد.غذای مارها، موش وحیوانات کوچک است. آنها با دیدن شما به اندازه خود شما می ترسند. و اگر تهدیدی برایشان به حساب بیایید به شما حمله می کنند.

 

غذایتان را در یک محفظه محکم قفل کرده و در فاصله از چادرتان آن را قرار دهید.

گزارش هواشناسی را برای پیش بینی طوفان و شرایط جوی بد چک کنید.

همچنین لباس گرم برای شب با خود به همراه داشته باشید.

برای کمپ زدن باید از چادر مناسبی که مقاوم و مناسب ۴ فصل باشد استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز برای سفر

 • آب: مقدار زیادی آب آشامیدنی همراهتان باشد. برای بردن آن می توانید از بطریهای بزرگ آب استفاده کنید.
 • سایه بان: برای استراحت کردن و نشستن در کویر و جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب استفاده از سایه بان بسیار عالی است.
 • ساک دستی: روند عادی زندگی تان را نباید مختل کنید؛  وسایل بهداشتی مورد نیازتان را با خود ببرید و برای بردن آن می توانید از ساک های مخصوص استفاده کنید.
 • پتوی پیکنیک: زیر انداز مناسبی برای نشستن روی شن
 • ضد آفتاب: برای مراقبت از پوست خود و جلوگیری از آفتاب سوختگی حتما از ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید.
 • کوله پشتی مناسب: برای پیاده روی و گشتن در کویر، نیاز دارید آب و غذا و وسایل ضروری همراهتان باشد.
 • وسایل مسیریابی و جی پی اس:همانطور که گفتیم امکان گم شدن در کویر وجود دارد بنابراین حتما از وسایل راهنما استفاده کنید.
 • عینک: اگر نور آفتاب مستقیما به چشمتان بتابد علاوه بر ندیدن محیط، آسیب شدیدی به چشمتان می زند.
 • صندل های پیاده روی: از کفش های بسته برای پیاده روی استفاده نکنید. کفش مناسب کفش هایی هستند که راحت از پا در بیایند و بسته نباشند.
 • کلمن: برای نگه داری و محافظت از غذا حتما از کلمن استفاده کنید تا هم از گرما دور بماند . هم محافظت شود.
 • چادر مناسب: برای خوابیدن و کمپ زدن استفاده از چادر مناسب و مقاوم ضروری است.
 • باندانا: باندانا وسیله ای بسیار ضروری با چند کاربرد برای کویر می باشد. برای محافظت از صورت، جلوگیری از نور آفتاب و… استفاده می شود.
 • حمام خورشیدی: بعد از یک پیاده روی طولانی زیر آفتاب و گرما، دوش گرفتن بسیار لذت بخش است. با استفاده از این محصول می تواند به راحتی در کویر و در هر محیطی بیرون خانه حمام کنید.
 • کیت کمک های اولیه: ضروری ترین و مناسبترین محصول، برای مقابله با خطرات و صدمات احتمالی کیت کمک های اولیه است.

تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *