تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

سرعت تکنولوژی بی نظیر است؛ تکنولوژی ای که دو سال پیش برایمان حیرت انگیز بود امروز بسیار پیش پا افتاده است. مانند سنسور اثر انگشت .

اولین بار اپل بود در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳ برای نخستین بار از تکنولوژی سنسور اثر انگشت در آیفون ۵S استفاده کرد.

ابزاری دقیق و کاربردی برای تشخیص هویت جهت باز نمودن قفل تلفن همراه، نصب نرم افزار و سایر موارد امنیتی.

پس از آن بود که سایر برند ها به دنبال استفاده از این تکنولوژی رفتند.

پس از گذشت چند سال دیگر این تکنولوژی در عموم تلفن های همراه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

و هر یک سعی کردند سنسور اثر انگشت را در محلی جدید و کاربردی متفاوت ارائه کنند.

سنسور اثر انگشت

کاهش استفاده از سنسور اثر انگشت

با شروع سال ۲۰۱۸ اپل با حذف اثر انگشت از تکنولوژی Face ID رسما ابزار تشخیص هویت را تغییر داد.

ایده جذابی که تیم های تحقیق و توسعه شرکت های تولید گجت ها به دنبال آن بودند حذف سنسور اثر انگشت از روی صفحه و انتقال آن به زیر صفحه بود.

این سنسور جدید نیاز به دکمه خانه در صفحه جلویی گوشی های موبایل هوشمند را از بین می برد و دیگر نیاز نیست سنسور اثر انگشت در پشت گوشی قرار گیرد.

سازنده گوشی هوشمند چینی Vivo، توانسته این نوآوری را ایجاد و عملی نماید.

در نمایشگاه CES2018 این شرکت چینی تلفن همراه هوشمندی معرفی کرده که سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایش قرار دارد و سنسور نیز قابل مشاهده نیست.

به همین دلیل  برای اولین بار در یک محصول نهایی، اسکنر پشت صفحه نمایش در پایین صفحه پنهان شده است و از یک سنسور Synaptics برای تأیید اعتبار یک اثر انگشت منحصر به فرد کاربر، با استفاده از شکاف بین پیکسل های صفحه نمایش استفاده می کند.

تکنولوژی شناسایی بیومتریک چیز جدیدی نیست؛ کوالکام طی چند سال گذشته تعدادی از نمونه های اولیه خود را در استفاده از این فناوری عرضه کرده است و گفته می شود که اسکنر اولتراسونیک خود (که هدف آن دستیابی به هدف مشابه Synaptics است) را برای دستگاه های واقعی در سال ۲۰۱۸ خواهد داشت.

سنسور Synaptics، با این حال، اولتراسونیک نیست، اما نوری است به اصطلاح Clear ID، در واقع یک سنسور کوچک است که به درستی در زیر صفحه نمایش ال ای دی یا OLED قرار می گیرد و می تواند یک اثر انگشت را با اسکن کردن فضای در بین هر پیکسل اسکن کند.

درست است که غول های بزرگ صنعت تلفن همراه مثل اپل و سامسونگ روی به استفاده از این تکنولوژی شرکت vivo نیاورده اند اما مطمئنا طی آینده ای نزدیک شاهد استفاده از این نوع سنسور جهت استفاده بهینه از ابعاد تلفن همراه برای صفحه نمایش خواهیم بود.

 

تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

مشاهده همه مطالب