تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

ویکالا در شبکه‌های اجتماعی

قصه پرفراز و نشیب برترین برند پوشاک ورزشی اروپا بسیار جالب و خواندنی است. برای دانستن گذشته و راه موفقیت آدیداس کلیک کنید

آدیداس یک شرکت چند ملیتی است که در آلمان تاسیس شد. این شرکت تولید کفش، لباس و لوازم جانبی و تجهیزات ورزشی می کند و بزرگترین تولید کننده ورزشی در اروپا است .

گروه آدیداس یک هولدینگ است که برند ریبوک، کمپانی گلف Taylormade، Runtastic که یک کمپانی تکنولوژی فیتنس اتریشی است و ۸٫۳۳% باشگاه بایرن مونیخ، دارایی آن است. در سال ۲۰۱۶ درآمد این شرکت ۱۹٫۲۹ میلیارد یورو اعلام شده است.

 

تاریخچه

آدیداس

این برند توسط آدولف داسلر که در خانه مادرش تولید کفش ورزشی می کرد، بعد از بازگشتش از جنگ جهانی اول تاسیس شد. در جولای ۱۹۲۴ برادر بزرگتر او، رادولف به او ملحق شد و کارخانه کفش برادران داسلر شکل گرفت.

تاسیسات برقی محله قابل اعتماد نبود در نتیجه برادران گاهی مجبور بودن برای تولید برق مورد نیازشان روی دوچرخه ای که برای تولید برق طراحی شده بود رکاب بزنند.

داسلر به پیشرفت کفش های ورزشی Spikes نیز کمک کرد. او پیشنهاد داد به جای فلز استفاده شده در کفش که باعث سنگینی آن شده از کرباس و لاستیک استفاده شود. در سال ۱۹۳۶ داسلر، جسی اونز (دونده) را متقاعد کرد در المپیک تابستانی ۱۹۳۶ از کفش های آنها استفاده کند. در آن المپیک اونز ۴ مدال طلا کسب کرد و شهرت زیادی را نصیب داسلر کرد. کسب و کار داسلر خوب بود تا جایی که آنها تا قبل از جنگ جهانی دوم ۲۰۰٫۰۰۰ کفش در سال به فروش می رساندند.

جدایی برادران و تولد پوما

آدیداس پوما ورزشی

در سال ۱۹۴۷ مشکلاتی بین دو برادر به وجود آمد و آنها از یکدیگر جدا شدند. رادولف کمپانی رودا، که بعدا به پوما تغییر نام داد را تاسیس کرد و آدولف کمپانی آدیداس را در سال ۱۹۴۹ تاسیس کرد.

پس از آن دو برادر و کمپانی هایشان رقیب سرسختی برای یکدیگر شدند. هر کدام از برندها یک باشگاه فوتبال محلی را تامین می کرد.

پس از جنگ جهانی دوم اولین فوتبال در سال ۱۹۴۸ برگزار شد که در آن عده ای از اهضای تیم ملی آلمان غربی و زننده گل آلماان غربی، هربرت بردنسکی، از کفش های پوما استفاده کردند.

در المپیک تابستانی ۱۹۶۰ پوما به دونده آلمانی، ارمین هری پول پرداخت کرد تا از کفش های پوما استفاده کند. هری تا قبل از آن کفش آدیداس به پا می کرد و بعد از پیشنهاد پوما از آدیداس درخواست پول کرد که آدیداس نپذیرفت.

لوگوی ۳ نواری

در ۱۹۵۲، پس از المپیک تابستانه ۱۹۵۲، آدیداس امضای خود یعنی لوگوی ۳ نواری را از برند Karhu Sports، که یک برند کفش ورزشی است خریداری کرد.

این لوگو شکل خاصی نداشت، تنها بر روی هر محصول تولیدی سه خط مشکی زده می شد.

لوگوی بعدی،شکل درختچه ای داشت و اصالت لوگوی،یعنی ۳ خط در این لوگو هم رعایت شده بود. هم در خطوط قطع کننده،هم در برگ های درختچه.

هدف از طراحی لوگو نشان دادن پیشرفت و بزرگ تر شدن شرکت بود.

آدیداس لوگو برند

 

لوگوی آخر شرکت ۳ خط در کنار هم استو این لوگو به شمل کوه در نظر گرفته شد تا حس چالش را در مشتریان زنده کند و از طرفی قدرت برند را نمایان سازد.

آدیداس برند ورزشی

 

ماجرای تپی

مدتی بعد از فوت پسر آدولف داسلر در سال ۱۹۸۷، کمپانی توسط برنارد تپی خریداری شد. او مبلغ ۱٫۶ میلیارد فرانک قرض و صرف خرید آدیداس کرد. بعد از مدتی تصمیم به جابجایی شرکت به آسیا کرد. اما چون نتوانست وام هایی که گرفته بود را تسویه کند، ورشکته شد و بانک اموال او را مصادره کرد. بعد از او دوستش، رابرت لوئیس درفیوس مدیر عامل شرکت شد.

 

دوران پس از تپی

در سال ۱۹۹۷ آنها گروه سالمون که تخصصی لباس های اسکی تولید می کرد را به دست آوردند و نام شرکت را به آدیداس-سالمون تغییر داد. پس از آن شرکت موفق شد کمپانی Taylormade و Maxfli را به دست آورد که به آن اجازه داد با نایک رقابت کند.

در سال ۱۹۹۸ انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی را تحت پیگرد قانونی قرار دادند، تا قانون آنها را برای تعداد و اندازه لوگوهای تبلیغاتی روی لباس هایشان تغییر دهند.

در سال ۲۰۰۰ لوئیس درفیوس اعلام کرد در آن سال استعفا خواهد داد. در سال ۲۰۰۳ شرکت از یک برند بریتانیایی برای شبیه بودن لوگوشان با لوگو آنها شکایت کرد که در آن دادگاه پیروز شد.

در می  ۲۰۰۵ آدیداس، سالمون را به یک برند ورزشی فنلاندی فروخت و در آگوست ۲۰۰۵ به دنبال خرید Reebook  بود که این اتفق در سال ۲۰۰۶ افتاد و به این معنا بود که شرکت در حال نزدیک شدن به بازار نایک در شمال آمریکا است.

در سال ۲۰۰۵ آدیداس ۱ معرفی شد، اولین کفشی که از میکروپروسسر استفاده می کرد.

در ۱۱ آپریل ۲۰۰۶ آدیداس اعلام کرد طبق قرادادی ۱۱ ساله با NBA، تامین کننده رسمی لباس های NBA شده است.

در انتهای سال ۲۰۱۲ این شرکت بالاترین سود تاریخ خود را به دست آورده بود و مدیرعامل شرکت، هربرت هاینر سال پیش رو را بسیار عالی می دید.

در ژانویه ۲۰۱۵ آدیداس برنامه موبایل خود را ارائه کرد تا مشتریان بتوانند کفش های تولید محصول آدیداس را برای خود رزرو کنند.

در آگوست ۲۰۱۵ آدیداس، شرکت تکنولوژی ورزشی Runtastic را به قیمت حدودی ۲۴۰ میلیون دلار خریداری کرد.

 

 

محصولات

لباس

آدیداس رنج وسیعی از پوشاک را تولید می کند. مانند تیشرت، ژاکت، هودی، شلوار و لگ

لباس ورزشی

یکی از تمرکز های آدیداس بر روی لباس تیم های ملی بوده. همچنین آدیداس اسپانسر لیگ قهرمانان اروپا است. برای توپ های فوتبال مخصوص بازی های مختلف را برای فیفا تولید می کند.

ست آدیداس

برای دیدن محصولات در سایت آمازون کلیک کنید

بیسبال

آدیداس همچنین لوازم بیسبال تولید می کند و اسپانسر تعداد بسیار زیادی از بازیکنان لیگ بیسبال است.

بیسبال آدیداس

برای دیدن محصولات سایت آمازون کلیک کنید

بسکتبال

آدیداس یکی از بزرگترین تولید کننده های لباس و کفش ها بسکتبال است.

کفش بسکتبال آدیداس

برای دیدن محصولات درسایت آمازون کلیک کنید

کریکت

آدیداس در سال ۱۹۷۰ شروع به تولید کفش های کریکت برای بازار استرالیا کرد.

گلف

آدیداس لباس گلف،کفش و لوازم و تجهیزات گلف نیز تولید می کند.لباس گلف شامل تیشرت، شلوارک، شلوار و عینک می شود.

کفش گلف آدیداس

برای دیدن محصولات کلیک کنید

اسکیت برد

آدیداس کفش های مخصوص برای اسکیت برد طراحی و تولید می کند.

کفش آدیداس

برای دیدن محصولات در سایت آمازون کلیک کنید

 لوازم جانبی آدیداس

آدیداس همچنین لوازمی مانند صندل، لوازم موبایل، ساعت، عینک، کیف، کلاه بیسبال و جوراب تولید می کند. همچنین آدیداس دئودورانت، عطر، After Shave و لوسیون تولید می کند.

 

اکسسوری آدیداس

برای دیدن محصولات در سایت آمازون کلیک کنید

تحریریه ویکالا

گروه تحریریه ویکالا برای کمک به انتخاب محصولات، بهترین مطالب را از سراسر وب جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *